csekkbefizetés készpénzzel
Változó szabályok 2018. január 1-jétől!
Az új pénzmosás megelőzési szabályok alapján okmányok nélkül befizetheti csekkjeit:
- bankkártyás csekkbefizetéssel;
- adó, illeték, bírság befizetése („M” jelzésű csekkek) esetén;
- 300.000 Ft-ig áru, szolgáltatás ellenértékének megfizetése esetén (általában „FM” jelzésű csekkek).
Kérjük, hozza magával okmányait csekkjei készpénzes fizetéséhez:
- áru, szolgáltatás fizetése esetén 300.000 Ft összeghatártól;
- nem áru, szolgáltatás csekkbefizetéshez 1 Ft-tól, illetve belföldi postautalvány befizetéséhez 5 Ft-os értékhatártól;
- nemzetközi postautalvány feladásakor 300.000 Ft-os értékhatártól.
A pénzmosás és terrorizmus finanszírozása megelőzéséről szóló új, 2017. évi LIII. törvényben előírt átvilágítási intézkedések szerint a befizetésnél szükség lehet adatfelvételre, okmánymásolásra, meghatározott nyilatkoztatásra. Részletekért forduljon postai ügyintézőinkhez vagy olvassa el a pénzmosás megelőzéséről és az ügyfélátvilágítási intézkedésekről szóló Hirdetményt!
1. Mikor kell az okmányaimat/okiratokat magammal vinni és azonosítani magamat/a szervezetet, ha készpénzben akarom a csekkjeimet befizetni?
- ha van FM jelzés a csekken, de annak értéke meghaladja a 300.000 forintot
- ha nincs M, vagy FM jelzés a csekken
- ha belföldi postautalványt akar fizetni
- ha nemzetközi postautalványt akar befizetni, és annak értéke meghaladja a 300.000 forintot
2. Milyen okmányokra/igazolványokra van szükség?
- Egy személyazonosításra alkalmas, érvényes igazolvány (személyi, útlevél, jogosítvány), valamint egy lakcímkártya (csak akkor nem, ha régi típusú személyi igazolványa van a befizetőnek, amely tartalmazza a lakcímadatokat is).
- Ha egy ügyfél egy szervezet vagy vállalkozás képviseletében jár el, a vállalkozás dokumentumaira (alapító okirat, cégbírósági végzés stb.) is szükség van.
- Bizonyos tranzakciók esetében az ügyfélnek tényleges tulajdonosi nyilatkozatot és kiemelt közszereplői státuszáról szóló nyilatkozatot is kell tennie.
3. Mi a teendő, ha nem az én nevemre szóló csekket fizetek be?
Ha meghaladja a 300.000 forintot a csekken szereplő érték, vagy ha nincs feltüntetve rajta M vagy FM jelzés, akkor szükséges a befizető azonosítása.
4. Ha több csekkem van, és ezek együttes értéke haladja meg a 300.000 forintot, akkor is szükség van az okmányaim bemutatására?
Nincs, az értékhatár egy csekkre vonatkozik.
5. Miért mentesül az adatrögzítés alól az, aki bankkártyával fizeti ki a csekkjeit?
A bankkártyát kibocsátó bank már elvégezte az ügyfél szükséges azonosítását, ezért arra a postai bankkártyás befizetésnél már nincs szükség.
6. Hogyan azonosítom magam, ha csekkautomatánál fizetem be a csekkeket?
Bankkártyás befizetés esetén jelöléstől függetlenül bármilyen csekk befizetése teljesíthető, amit a csekkautomata lehetővé tesz 290.000 Ft-os összeghatárig. Ha a befizetés készpénzben történik az automatánál, akkor kizárólag az, „M”, vagy „FM” jelzéssel ellátott csekk befizetése lehetséges 290.000 Ft-os összeghatárig. Az automaták a csekkek mentességét az „Egyéb postai megjegyzés” rovatban feltüntetett kódjelek alapján ellenőrzik.
7. Mi történik az adataimmal?
Az adatokat a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás megakadályozás érdekében a törvény felhatalmazása alapján rögzíti és kezeli a Posta. Az adatok kezelése célhoz kötötten, kizárólag a Társaság pénzmosás-megelőzéssel kapcsolatos feladatai elvégzése érdekében történik. Az adatok kötelező őrzési ideje főszabályként 8 év, amelyet szintén jogszabály ír elő.